Drenaże, odwodnienia oraz izolacje budynków.

Inż. Łukasz Sopicki

Drenaż francuski – jak go poprawnie zbudować oraz użytkować.

Podziel się 🙂

Drenaż francuski – jak go poprawnie zbudować oraz użytkować.

Jak przygotować podłoże i poprawnie zainstalować drenaż francuski celem gromadzenia wody deszczowej i przetransportować ją z dala od obiektu.

W poniższym artykule znajdziecie państwo informacje na temat:

    Jak poprawnie wykonać drenaż francuski.
    Porady mające na celu długotrwałe i bezawaryjne eksploatowanie drenażu francuskiego.
    Rozwiązania sposobu instalacji drenażu – z wykorzystaniem samego drenażu bądź użycia równoległego rur drenażowych.

Będziemy starać się przedstawić odpowiedź na pytanie – jak zainstalować francuski system odpływowy,

aby zmniejszyć niekorzystne gromadzenie się wody w trawniku, terenach utwardzonych wcześniej, czy też w ogrodzie. W oryginale francuski drenażu jest zbudowany z małych kamyczków, otoczaków lub samego żwiru. Zbierająca się woda gromadzi się w wolnych przestrzeniach pomiędzy kamieniami i zgodnie z prawem grawitacji podąża w kierunku spadku. Technika ta, znana jest od wieków, obecnie celem podniesienia skuteczności, zmniejszenia kosztów instalacji oraz nakładu pracy, stosuje się powyższe rozwiązanie wraz z użyciem typowej rury drenarskiej.

Z reguły, stosuje się w typowym drenażu francuskim, rury o średnicy około 15 centymetrów. Jednak zastosowanie rur o zwiększonej średnicy, rzędu 20 do 30 cm w znacznym stopniu poprawia trwałość takiego drenażu, w większym stopniu gruntuje napływająca wodę oraz potrafi rozsączyć ją w powolnym procesie oddawania jej w przyległy grunt. Ta ostatnia kwestia korzystana jest zwłaszcza dla ogrodów, trawników, zapewniając w ten sposób odpowiednią wilgotność, gdy przez kolejne dni nie ma opadów deszczu.   

Będziemy patrzeć na każdy z tych punktów w szczegółach …

schemat drenażu francuskiego, jak go poprawnie zbudować oraz użytkować.

Stosując szerszy, francuski drenaż, w trakcie jego realizacji, będziemy mieli pewność jego poprawnego funkcjonowania przez dłuższy czas, ponieważ główną przyczyną awarii we francuskich drenażach jest jego zamulenie przez brud, gliny i gleby.

 

System po prostu ma więcej żwiru, a więc potrzeba dużo więcej czasu, aby się on zapchał. Podstawowym działaniem mającym na celu wydłużenie poprawnego funkcjonowania drenażu francuskiego, jest stosowanie specjalnych włóknin mających na celu odizolowanie bloku żwirowego od zanieczyszczeń jakie funkcjonują w gruncie ( jw. – glina, fragmenty gruntu itp.) oraz uszkodzeń mechanicznych w postaci np. rozrastających się korzeni drzew, krzewów czy innych roślin.   

Instalacja tego typu odwodnienia jak i innego typu jest mocno pracochłonna i nie oszukujmy się, również kosztowna. Ważnym, zatem jest, aby daną inwestycje wykonać raz i poprawnie. Oszczędzi nam to kłopotów w użytkowaniu i konieczności ponownego rozkopywania gruntu w przyszłości.

Istotnym elementem podczas realizacji szerszego, od typowych drenażu, jest łatwość jego wykonania. Dużo łatwiej dobrać sprzęt, który będzie konieczny do wykopu o szerokości 20, 30 cm, niż starać się realizować wykop o szerokości 15 cm dla typowego drenażu francuskiego.

Odpowiednie zaplanowanie i zrealizowanie inwestycji w prawidłowy sposób to podstawa, gdy planujemy wykonać ją raz w życiu – no chyba, że ktoś lubi zabawę i cieszą go wykopy wokół swojej posesji. Wskazanym zatem jest, poświęć trochę więcej czasu, aby wykopać szerszy i głębszy rów pod drenaż, przeznaczyć też trochę więcej środków finansowych na użyte w inwestycji materiały – naprawdę warto!

Jak się zabrać za inwestycje, aby niczego nie przeoczyć oraz nie popełnić błędów?

Przed rozpoczęciem prac niezbędnym elementem jest uzyskanie dokumentacji z zakładu energetycznego, gazowni, wodociągów oraz telekomunikacji. Należy bezwzględnie zapoznać się z przebiegiem sieci i linii technicznych i dopiero wówczas podjąć pracę ziemne, zachowując bezpieczną odległość od mediów. Należy również przemyśleć co zrobić z ziemią pozyskaną z wykopu (jej miejsce zajmie żwir).

Wykop najlepiej prowadzić od końca, czyli miejsca , gdzie odprowadzana ma być zebrana woda (rów melioracyjny, ciek wodny, itp.)

Do realizacji drenażu niezbędny będzie:

  • Oczyszczony, płukany żwir. Nie należy używać kamieni mogących z czasem ulec erozji, nasiąkających (wapienie, miękkie skały), gdyż zapchają całą instalację.
  • Włóknina przeznaczona do wykonywania takich sieci odwodnieniowych (geo-włóknina)
  • Perforowana sztywna rura z tworzywa sztucznego (nie polecamy stosować typowej żółtej, elastycznej rury falistej, popularnie stosowanej w naszym kraju). Dlaczego nie, typowa, żółta elastyczna rura? – nie da się jej czyścić, trudno poprawnie uzyskać jej spadek grawitacyjny (często po wygięciu się jej w gruncie powstaje tzw. "syfon", który skutecznie zmniejsza skuteczność instalacji drenarskiej)
  • Ważne – użycie prawidłowych złączek spustowych pozwalających na bezproblemowe czyszczenie instalacji.
  • Tkanina osłaniająca rurę odpływową przed korzeniami i zanieczyszczeniami z gruntu.

Samo ułożenie rur powinno zrealizowane w następujący sposób.

Dla rur o średnicy 20cm:

Rura otoczona żwirem odpowiednio do spodu około 7,5 cm, po bokach symetrycznie, również po około 7,5 cm, warstwa górna również 7,5 cm

Dla rur o średnicy 30cm:

Rura otoczona żwirem odpowiednio do spodu około 10 cm, po bokach symetrycznie, również po około 10 cm, warstwa górna również 10 cm

Wykonaną instalację należy przykryć przepuszczającym gruntem.

W miejscach gdzie potrzebne jest zapewnienie szybkiego przepływu wody, odprowadzeniu jej, zaleca się stosowanie kruszyw o większej granulacji. Czym większe kamienie, bez wypełnionych przestrzeni, tym szybsza prędkość i czas odprowadzenia wód. Drenaż francuski klasyfikuje się do odwodnień powierzchniowych.

 

Podziel się 🙂

2 Responses to Drenaż francuski – jak go poprawnie zbudować oraz użytkować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *