Drenaże, odwodnienia oraz izolacje budynków.

Inż. Łukasz Sopicki

Podciąganie kapilarne materiałów w obiektach budowlanych.

Podziel się 🙂

Podciąganie kapilarne materiałów stałych, to zdolność (możliwość) materiału do podciągania wody niezgodnego z grawitacją.

Głównie uzależnione to jest od porowatości i budowy danego ciała stałego. Obrazowo można to zaobserwować w prostym doświadczeniu –  wystarczy zamoczyć kostkę cukru w kawie, herbacie czy innym płynie. Kostkę zamaczamy tylko u samego jej dołu, trzymając nieruchomo. Po chwili, możemy zauważyć zjawisko w którym to dany płyn kieruje się ku górze (wbrew siłą grawitacji) "wynosząc" jednostki płynu ponad poziom, lustro płynu.

Kapilarne podciąganie jest nie jest zjawiskiem pożądanym zwłaszcza w budownictwie i nie sprzyja poprawnemu wykorzystywaniu obiektów budowlanych. Zjawisko takie występuje wówczas, gdy porowatość materiału, z którego zbudowane są  ściany, czy fundamenty narażone są na oddziaływanie wody. Porowatość takich materiałów sprzyja podciąganiu wody, co skutkuje degradację tego materiału, powodującego jego zawilgocenie, zagrzybienie a nierzadko kompletną destrukcję.

Prawidłowo wykonany drenaż, uniemożliwia powstawanie takiego procesu, woda która ewentualnie mogłaby się dostać w obręb fundamentów, ścian, czy fundamentu, poprzez prawidłowo zainstalowany drenaż pozostaje odprowadzona, niwelując tym samym, brak możliwości podciągania kapilarnego.

Oczywiście niezbędnym jest oprócz odpowiednio ułożonego drenażu, ułożenie izolacji hydrofobowych, które eliminując możliwość zawilgocenia ścian w naszym obiekcie.

Podziel się 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *